Dni Zdrowia w ramach programu Health Ahead

Jeśli ktoś zapytałby nas o przykłady dobrych programów promocji zdrowia w miejscu pracy, to właśnie Health Ahead wymienilibyśmy na pierwszym miejscu.

Nasz Klient to rozbudowana międzynarodowa korporacja, działająca w wielu gałęziach przemysłu i finansach. Korporacja, która postanowiła zainwestować w zdrowie pracowników. Nie opłacać abonamenty opieki medycznej (choć to też robi), które de facto są tylko działaniami naprawczymi, ale promować zdrowie. Idea sprawdzona i w teorii i w praktyce, choć u nas ciągle jeszcze niezbyt popularna.

Owszem, coraz więcej mówi się o znaczeniu „dobrostanu” pracownika dla pracodawcy. Tu i ówdzie pojawiają się działania typu corporate wellness, ale prawdziwą promocję zdrowia nadal spotyka się rzadko. Bo, bynajmniej, nie chodzi w nich o doraźne działania typu masaże czy spotkania z dietetykiem, ale o zaplanowaną, długofalową strategię budowania świadomości, że zdrowie można nie tylko ochraniać, ale także umacniać i rozwijać.

Jak zaszczepić taką ideę? Jak utrzymać ją w świadomości? Jak nakłonić pracowników do zmiany stylu życia, zastąpić złe nawyki dobrymi nie ingerując w strefę prywatności?

Jesteśmy w tym procesie od kilku lat. Niestety nie możemy zdradzać szczegółów współpracy, ale możemy z całą odpowiedzialnością potwierdzić, że jest to możliwe i wcale nie takie trudne.

Możemy jedynie wpomnieć, że jednym z elementów programu są korporacyjne DNI ZDROWIA, obchodzone co roku w maju. Być może pomysł niezbyt oryginalny, ale w wydaniu Health Ahead naprawdę wyjątkowy. To prawdziwe święto, ważne wydarzenie w życiu całej korporacji.

Organizujemy wtedy wykłady, warsztaty i badania, które obejmują do kilkuset osób w każdej lokalizacji. Regularnie podejmujemy standardowe tematy, tj. profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów, narządu ruchu, otyłości; promujemy zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Wzmacniamy obecność tego, co na stałe powinno być w świadomości wszystkich – tworzymy zdrowie.